Branża fitness w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy renesans. Wraz z tak dużym zapotrzebowaniem na tego typu aktywność rośnie również zapotrzebowanie na ekspertów, którzy w sposób profesjonalny i bezpieczny będą wstanie pomóc w osiągnięciu założonych celów i przy tym posiadać wiedzę, która uchroni od kontuzji lub problemów zdrowotnych wynikających najczęściej z nie wiedzy osoby ćwiczącej. Coraz więcej na rynku pojawia się osób z przedrostkiem „trener personalny” pytanie jednak jak zweryfikować i mieć pewność, że rozmawiamy z profesjonalistą a nie osobą, która może nam dostarczyć więcej problemów niż efektów?

Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się o tym na jakie rzeczy zwracać uwagę przy współpracy z trenerem personalny aby mieć pewność, że rozmawiasz z profesjonalistą, który zna się na tym co robi i faktycznie pomoże Ci bezpiecznie uzyskać efekty jakich oczekujesz.

Z artykułu dowiesz się o tym:

  • Dla kogo jest współpraca z trenerem i czy warto w nią inwestować
  • Na co zwrócić uwagę, zanim zgłosisz się do jakiegoś trenera o pomoc
  • Po czym poznać profesjonalizm danego trenera
  • Jakie sygnały, będą świadczyć o braku wiedzy lub doświadczenia
  • O jakie informacje obowiązkowo powinien zapytać Cię trener przed 1 treningiem

1) Dla kogo jest współpraca z trenerem i czy warto w nią inwestować?

Zapewne przeszło Ci kiedyś przez myśl pytanie – czy powinnam zainwestować we współpracę z trenerem czy też wystarczy trenować na własną rękę?
Dobrym przykładem obrazującym tą kwestie będzie zepsuty samochód lub np. chore dziecko. Czy w przypadku kiedy tak się stanie zamieniamy się w mechanika, który próbuje sprawdzić co się zepsuło, potem szukamy w internecie odpowiedzi co i jak naprawić aby następnie wskoczyć w strój roboczy aby zacząć majsterkować i próbować naprawianie samochodu na własną rękę?
Albo w przypadku choroby dziecka kiedy widzimy, że zaczyna być groźnie i pierwsze próby domowymi sposobami nie przynoszą efektów, wówczas najpewniej kierujemy się do lekarza, który sprawdzi i przepisze konkretne metody na wyleczenie. Czy zauważyłaś już, że w przypadku treningu, odżywiania i ogólnie swojego zdrowia jest tak samo?

Pamiętam doskonale jak sam zaczynałem uczyć się na własną rękę, czytałem szukałem a informacje w sieci zaprzeczały jedna drugiej. Metodą prób i błędów ucząc się z wideo i patrząc na zaawansowanych sportowców nabawiłem się wady postawy, problemów z kręgosłupem i bólu kolana który wyeliminował mnie z ćwiczeń na ponad pół rok kosztowało mnie to ponad 8000 tyś zł leczenia a to i tak nie dużo!

Miałem wtedy 18 lat więc trochę za wcześnie aby mieć takie problemy, a jednak. Dzięki temu doświadczeniu zdecydowałem się, żeby ktoś nauczył mnie podstaw, które potem przez lata jako trener rozwijałem do takiego stopnia w którym osoby po 3-4 miesiącach potrafią już samodzielnie trenować, ponieważ nauczyły się jak robić to poprawnie. Pytanie zatem czy warto robić coś „chyba” poprawnie jeżeli można jak w moim przypadku by mogło być zaoszczędzić późniejszych kontuzji problemów ze zdrowiem i pieniędzy, które w dużo mniejszym stopniu można było zainwestować aby nauczyć się jak ćwiczyć i odżywiać się poprawnie.

2) Na co zwrócić uwagę zanim zgłosisz się do trenera o pomoc?

Podstawową sprawą zanim zgłosisz się do trenera jest to aby, dany trener miał faktyczne po parcie swojej rzetelności i doświadczenia. Można zwrócić uwagę na kursy i certyfikaty, na to czy np. dana osoba publikuje jakieś treści co umacnia wówczas pozycje, że mamy doczynienia z ekspertem i fachowcem w swojej dziedzinie. Kolejnym elementem są opinie i rekomendacje, najlepiej od realnych osób i dowody, że dany trener faktycznie pomógł już wielu osobom. Nie koniecznie muszą to być metamorfozy ale prawdziwe opinie na temat jego pracy. Twoją uwagę powinien zwrócić fakt jak wiele lat doświadczenia ma dany trener i czy stoją za nim jakieś większe firmy lub działania. Może jest szkoleniowcem, może prowadzi wykłady lub zajęcia dla dużych firm, to wszystko będzie wskazywało, że masz styczność z kimś kto działa na rynku dłużej i ma zaufanie poważnych instytucji. Zwróć również uwagę czy trener reprezentuje bardziej podejście jakościowe czy masowe. Z mojego doświadczenia wiem, że dobry trener nie jest wstanie prowadzić 100 osób miesięcznie czy to na żywo czy to online, jeżeli bardziej widać ilość niż jakość powinnaś mocniej sprawdzić daną osobę.

Zwróć również uwagę, czy osoba do której się zgłaszasz pasuję Ci z charakteru, wszak będziecie spędzać ze sobą trochę czasu oraz bardzo istotne jest to abyś miała odpowiednie zaufanie dzięki czemu, trener będzie wstanie lepiej Cię zrozumieć i pomóc osiągnąć Twoje cele. Empatia i brak oceniania lub narzucania czegoś na co fizycznie i psychicznie nie jesteś gotowa powinna zwracać Twoją mocną uwagę.

3) Po czym poznać profesjonalizm danego trenera?

Za profesjonalizmem nie stoi tylko i wyłącznie doświadczenie, wiek, czy masa szkoleń na to składa się więcej czynników takich jak:

  • Empatia
  • Uważne słuchanie
  • Nie ocenianie i chęć pomocy
  • Szczegółowe pytania odnośnie Twojego stanu zdrowia, celów czy potrzeb
  • Wywiad medyczny
  • Dostosowanie treningu próbnego do Twoich możliwości
  • Szybkie nauczenie podstawowych ćwiczeń
  • Nie wymyślanie zwariowanych ćwiczeń tylko nauka podstaw
  • Bazowanie na treningu z ciężarem ciała na początku w celu nauki poprawnej techniki
  • Schludny sportowy ubiór
  • Szeroki uśmiech 
  • Prostota w tłumaczeniu ćwiczeń, dzięki czemu rozumiesz co po kolej zrobić
  • Współpraca ze znanymi markami/firmami
  • Prowadzenie szkoleń/wywiadów/lekcji/zajęć itp.
  • Lub np. publikowanie artykułów do czasopism

Wiele rzeczy składa się na profesjonalizm, ale kluczową rolą jest to, aby faktycznie rozmawiać z kimś kto jest trenerem z wieloletnim doświadczeniem, a nie kimś kto wczoraj postanowił, że będzie trenował z innymi ponieważ sam coś tam trenuje. Pamiętam doskonale jak wiele lat temu wydawało mi się, że skoro ćwiczę już jakiś czas to bez problemu będę dobrym trenerem. Prawda była taka, że jeżeli jesteś osobą, której nigdy nie pokazano w jaki sposób poprawnie się trenuje, nie będziesz wstanie nauczyć się od takiej osoby zbyt wiele. Dlatego wiele lat spędziłem na nauce aby faktycznie umieć nauczyć każdego jak robić to poprawnie.

 

4) Jakie sygnały, będą świadczyć o braku wiedzy lub doświadczenia         

Pierwszym sygnałem jaki powinien zwrócić Twoją uwagę jest fakt iż trener przystępując z tobą do ćwiczeń, lub całego treningu powinien uprzednio przeprowadzić szeroki wywiad odnośnie Twojego stanu zdrowia, kontuzji czy innych kwestii, które mogą zagrozić Ci podczas wykonywania danych ćwiczeń. Zawsze na 1 spotkaniu poświęcam około 40-50 min na szczegółowy wywiad ponieważ bez tego trening może doprowadzić do kontuzji a nawet śmierci jeżeli np. masz problemy z sercem a trener nie zapyta Cię o to kierując Cię na 4 ćwiczenie bez chwili oddechu. Więc przede wszystkim powinien zwrócić uwagę na Twoje bezpieczeństwo.

Drugim dość częstym niestety schematem jest pytanie na wejściu o cel treningowy, oraz nieumiejętne poprowadzenie Cię przez proces określania celu. Jak dana osoba, może Ci pomóc jeżeli tak naprawdę nie zrozumie o co Ci chodzi i co dla Ciebie znaczy Twój cel.

Na przykład:

Jeżeli powiesz trenerowi, że chcesz schudnąć, poprawić kondycje i wyszczuplić ciało, a on nie dopyta co przez to rozumiesz i jak będziesz wstanie to określić, może doprowadzić do sytuacji, że będziecie myśleć zupełnie o czym innym. W twoim przypadku będzie wrócenie do rozmiaru M i założenie ulubionej sukienki z przed lat a dla trenera np. figura jak z okładki. Dlatego ważne aby dopytał Cię oraz abyście patrzyli w tym samym kierunku i na ten sam cel. Dodatkowo ważnym pytaniem powinno być określenie działań jakie możesz podjąć aby ten zrealizować. Tego typu działanie powinno być podstawą które będzie cechowało profesjonalistę. 

 

5) O jakie informacje powinien zapytać Cię trener przed 1 treningiem

  • Stan zdrowia, choroby, kontuzje, dotychczasową aktywność, przyjmowane leki, problemy z każdym z układów człowieka, ilości stresu, jakości snu, przebytych operacjach.
  • Preferencjach treningowych, ulubionych ćwiczeniach, znienawidzonych ćwiczeniach,
  • Celach treningowych, ich znaczeniu, Twojej motywacji, Twoim dlaczego
  • Wcześniejszych doświadczeniach z treningiem
  • Elementach treningowy jeżeli tak owe wykonywałaś jak np.: rozgrzewka, trening

 

Podsumowując

Trener to przysłowiowy mechanik, który pokaże Ci co w Twoim samochodzie czytaj ciele nie działa, oraz wypadałoby naprawić lub zmienić abyś mogła sprawnie i skutecznie ruszyć autostradą do realizacji swoich celów. Ważne jest aby postawić na profesjonalizm, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że jesteś w dobrych rękach. Trening na własną rękę bez skonsultowania poprawności wykonywanych ćwiczeń prędzej czy później doprowadzi do problemów zdrowotnych, których pragnę abyś mogła uniknąć.

Jeżeli dotrwałaś do końca artykułu pragnę Ci podziękować i jednocześnie zaprosić na BEZPŁATNY trening personalny pod moim okiem gdzie, dowiesz się jakich ćwiczeń unikać, jak osiągnąć swoje cele, jak uniknąć kontuzji i błędów które mogą pogorszyć Twój stan zdrowia a przede wszystkim pomogę Ci ustalić strategię dzięki której na 100% odniesiesz sukces.

Wypełnij formularz i zapisz się na bezpłatny trening już teraz >>

 

arrow

privacy Szanuję Twoją prywatność, zero spamu!

     



Piotr Zalewski

Członek Polskiego Związku Kulturystyki i Fitness
Wykładowca Akademicki na WSPiA
Współzałożyciel i szkoleniowiec sprawnebiuro.pl
Publicysta oraz trener personalny

Autor książki "Sexy Umysł, Sexy Ciało"